UEFA Euro 2016 Groups Confirmed

Group A

Albania

France

Romania

Switzerland

 

Friday, June 10: France v Romania (20:00, Stade de France, Paris)

Saturday, June 11: Albania v Switzerland (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Wednesday, June 15: Romania v Switzerland (17:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 15: France v Albania (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Sunday, June 19: Romania v Albania (20:00, Stade de Lyon)

Sunday, June 19: Switzerland v France (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille

 

Group B

England

Russia

Slovakia

Wales

 

Saturday, June 11: Wales v Slovakia (17:00, Stade de Bordeaux)

Saturday, June 11: England v Russia (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Wednesday, June 15: Russia v Slovakia (14:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: England v Wales (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Monday, June 20: Russia v Wales (20:00, Stadium de Toulouse)

Monday, June 20: Slovakia v England (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne

 

Group C

Germany

Northern Ireland

Poland

Ukraine

 

Sunday, June 12: Poland v Northern Ireland (17:00, Stade de Nice)

Sunday, June 12: Germany v Ukraine (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: Ukraine v Northern Ireland (17:00, Stade de Lyon)

Thursday, June 16: Germany v Poland (20:00, Stade de France, Paris)

Tuesday, June 21: Ukraine v Poland (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Tuesday, June 21: Northern Ireland v Germany (17:00, Parc des Princes, Paris)

 

Group D

 Croatia

Czech Rep

Spain

Turkey

 

Sunday, June 12: Turkey v Croatia (14:00, Parc des Princes, Paris)

Monday, June 13: Spain v Czech Republic (14:00, Stadium de Toulouse)

Friday, June 17: Czech Republic v Croatia (17:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Friday, June 17: Spain v Turkey (20:00, Stade de Nice)

Tuesday, June 21: Czech Republic v Turkey (20:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Tuesday, June 21: Croatia v Spain (20:00, Stade de Bordeaux)

 

Group E

Belgium

Italy

Rep Ireland

Sweden

 

Monday, June 13: Republic of Ireland v Sweden (17:00, Stade de France, Paris)

Monday, June 13: Belgium v Italy (20:00, Stade de Lyon)

Friday, June 17: Italy v Sweden (14:00, Stadium de Toulouse)

Saturday, June 18: Belgium v Republic of Ireland (14:00, Stade de Bordeaux)

Wednesday, June 22: Italy v Republic of Ireland (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Wednesday, June 22: Sweden v Belgium (20:00, Stade de Nice)

 

 

Group F

Austria

Hungary

Iceland

Portugal

 

Tuesday, June 14: Austria v Hungary (17:00, Stade de Bordeaux)

Tuesday, June 14: Portugal v Iceland (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Saturday, June 18: Iceland v Hungary (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Saturday, June 18: Portugal v Austria (20:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 22: Iceland v Austria (17:00, Stade de France)

Wednesday, June 22: Hungary v Portugal (17:00, Stade de Lyon)
The Knock-Out Stages

 

The Last 16  

Match 1: Runner-up Group A v Runner-up C (14:00, June 25, St-Etienne)

Match 2: Winner D v Third-place B/E/F (20:00, June 25, Lens)

Match 3: Winner B v Third-place A/C/D (17:00, June 25, Paris)

Match 4: Winner F v Runner-up E (20:00, June 26, Toulouse)

Match 5: Winner C v Third-place A/B/F (17:00, June 26, Lille)

Match 6: Winner A v Third-place C/D/E (14:00, June 26, Lyon)

Match 7: Winner E v Runner-up D (17:00, June 27, St-Denis)

Match 8: Runner-up B v Runner-up F (20:00, June 27, Nice)

 

The Quarter-Finals

Winner Match 1 v Winner Match 2 (20:00, June 30, Marseille)

Winner Match 3 v Winner Match 4 (2000, July 1, Lille)

Winner Match 5 v Winner Match 6 (20:00, July 2, Bordeaux

Winner Match 7 v Winner Match 8 (2000, July 3, St-Denis

 

The Semi-Finals

Winner QF1 v Winner QF2 (20:00, July 6, Lyon)

Winner QF3 v Winner QF4 (20:00, July 7, Marseille)

 

The Final

 Winner SF1 v Winner SF2 (20:00, July 10, St-Denis)